DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2022 r.

5 135 177

-1,80%

do roku 2021

dotacja podmiotowa dla  domów i Ośrodków Kultury, Świetlic i klubów w 2022 r.:

2 854 600

+27,40%

do roku 2021

imprezy gminne organizowane przez GOK sokół w 2022 r.:

Działo się... 

styczeń

luty

marzec

kwiecień

Zobaczcie to jeszcze raz!

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

Zobaczcie to jeszcze raz!

wrzesień

październik

listopad

grudzień

Zobaczcie to jeszcze raz!

dni gminy czerwonak

GOK Sokół podczas Dni Gminy Czerwonak był organizatorem wydarzeń:

Zobaczcie to jeszcze raz!

ZAJĘCIA stałe GOK sokół w 2022 r.

W DZIEDZINIE PLASTYKI 

PRACOWNIA PLASTYCZNA PROWADZONA PRZEZ MAŁGORZATĘ FABIAN-STAMM

PRACOWNIA PLASTYCZNA PROWADZONA PRZEZ INSTRUKTORA JOANNĘ SYNOWIEC

Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach:

Siedziba GOK Sokół w Czerwonaku:

PRACOWNIA PLASTYCZNA ORAZ PLASTYCZNO-KREATYWNA PROWADZONA PRZEZ INSTRUKTORA NATALIĘ GILICKĄ

W Klubie Kogucik:

W Klubie Iskra:


W DZIEDZINIE TEATRALNEJ


W ramach stałej działalności prowadzone były zajęcia teatralne w podziale na następujące grupy:


DZIAŁANIA Z ZAKRESU MUZYKI


Zajęcia pracowni wokalnej w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku zostały zawieszone w okresie od stycznia do końca sezony z przyczyn niezależnych od Ośrodka. Zostały wznowione od września. Obejmują one szerokie spektrum zagadnień związanych z pracą nad głosem i rozwijaniem umiejętności w zakresie sztuki estradowej. W okresie od września do końca roku zajęcia prowadzone były w podziale na następujące grupy:

Zajęcia te prowadzone były w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku.


Zajęcia pracowni instrumentalnej koncentrują się wokół doskonalenia techniki gry na instrumentach muzycznych (gitarach, instrumentach perkusyjnych i elektrofonach klawiszowych) oraz rozumieniem zasad współdziałania w zespole muzycznym a także budowaniem repertuaru w możliwie najszerszym zakresie stylów muzycznych i technik gry na instrumentach.


W pracowni instrumentalnej odbywają się zajęcia w podziale na następujące grupy:

Zajęcia z nauki gry na keybordzie odbywają się w małych grupach, ułożonych odpowiednio, co do wieku oraz stopnia zaawansowania w grze na instrumencie. 


GRUPY ZABAWOWE

Zajęcia były prowadzone w Klubie Jutrzenka w Kicinie (trzy razy w tygodniu) i w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach (jeden raz w tygodniu). Skierowane były do dzieci w wieku od 1 roku do 4 lat oraz ich opiekunów w podziale na grupę młodszą dla dzieci od 12 do 24 miesięcy oraz grupę starszą dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Zajęcia odbywały się w wymiarze 2,5 godziny. 

Zdjęcie młodzieży wykonującej ramki.
Zdjęcie przedstawia kobiety wyklejające drewnianą skrzyneczkę.
Zdjęcie przedstawia dzieci korzystające z mikroskopu.

ZAJĘCIA PROWADZONE W centrum kultury i rekreacji w Koziegłowach w 2022 r.

Poza stałymi pracowniami: plastyczną, teatralną, grupą zabawową oraz warsztatami instrumentalnymi GOK Sokół oferowało w Koziegłowach następujące:

Budynek Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.
Zdjęcie dziecka z napisem Laboratorium Małego Człowieka.
Zdjęcie dzieci grające w szachy.

Działania na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy

W wyniku następstw działań wojennych u naszych wschodnich sąsiadów w 2022 r. podjęto następujące działania:

Plakat "Pomoc Psychologiczna", "Mobilna Świetlica"
Plakat "Magazyn Produktów dla Mieszkańców Ukrainy".

działalność klubów w 2022 r.

Klub SŁONECZKO w Czerwonaku

Za działania w Klubie odpowiedzialna jest Dorota Marciniak. Większość z nich odbywa się w siedzibie Klubu na os. Przylesie. Wyjątkiem są grupy szydełkowe dla dorosłych. Organizowane są następujące zajęcia stałe:

Klub ISKRA w Promnicach

Miejsce to posiada dużą salę, pracownię plastyczną oraz Klub Komputerowy. Zajęcia stałe prowadzone są w podziale na następujące grupy:

Odbyły się dwie wystawy prac grupy prezentowane w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.

Raz w miesiącu Klub był udostępniany na działania Koła Gospodyń Wiejskich. Ponadto opiekun Klubu prowadzi profil Ośrodka na platformie Instagram. Dokumentuje fotograficznie większość z wydarzeń, warsztatów, zajęć oraz angażuje się w dokumentację działań sołeckich w Promnicach i Potaszach. Stara się zaangażować do tych działań również grupę fotograficzną. 

Klub KOGUCIK w Potaszach

Klub Kogucik poza stałą pracownią plastyczną oraz teatralną realizującą konkretny program ściśle współpracował z sołectwem współorganizując szereg spotkań i wydarzeń. 

Ponadto w Klubie odbywały się następujące zajęcia stałe:

Klub JUTRZENKA w Kicinie

Klub poza stałą pracownią plastyczną Grupami Zabawowymi i działalnością w ramach Klubu Seniora oferował następujące zajęcia od września:

Ponadto Klub udostępniany jest na zajęcia organizowane prze sołectwo Kicin, na spotkania Stowarzyszenia Len oraz próby Kicińskiego Chóru Kameralnego.

Zdjęcie przedstawia pień drzewa ubrany w kolorowy szal.
Zdjęcie budynku z napisem Klub "ISKRA".
Zdjęcie budynku z zieloną elewacją.
Gminny Ośrodek Kultury "SOKÓŁ" - Klub Jutrzenka.

kluby seniora

Ilość członków Klubów Seniora w 2022 r. w poszczególnych miejscach: 


W ramach oferty klubowej realizowane były następujące zajęcia stałe:


Ponadto w Klubach odbywały się cotygodniowe spotkania integracyjno – organizacyjne oraz warsztatowe, w trakcie których przekazywane były informacje o możliwościach spędzania czasu wolnego (zajęcia stałe, wydarzenia na terenie Gminy Czerwonak), uczestnicy grali m.in. w gry planszowe, mieli okazją wziąć udział w warsztatach/prelekcjach prowadzonych przez zapraszanych gości oraz brali udział w warsztatach skupiających się na ćwiczeniu pracy umysłu (pamięć, koncentracja). 


Poza stałym grafikiem zajęć i spotkań, w okresie działalności stacjonarnej Kluby Seniora uczestniczyły w następujących wydarzeniach:


Grupa teatralna seniorów KOC-yk przygotowała i przedstawiła spektakle dla dzieci:

wybrane wydarzenia kulturalne w 2022 r.

Obchody dedykowane gminnym Powstańcom Wielkopolskim

W gminie Czerwonak Powstanie Wielkopolskie przywoływane jest w pamięci dwukrotnie: 27 grudnia oraz w lutym, na wspomnienie wydarzeń w Trewirze, przedłużających rozejm pomiędzy państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. 

Obchody w lutym są jednak szczególne bowiem dedykowane rodzinom Powstańców związanych z gminą Czerwonak – to uroczystość niespotykana wśród gmin.

W 2019 r. (w odpowiedzi na głosy mieszkańców oraz wnioski niektórych radnych gminy) na tle powstańczego muralu w Czerwonaku odsłonięty został głaz pamiątkowy, którego „strzegą” wykonane ręcznie przez Mariana Klessę repliki karabinów powstańczych. Na mosiężnej płycie przytwierdzonej do głazu co roku dopisywane są kolejne nazwiska Powstańców Wielkopolskich, którzy w jakiś sposób związani byli z gminą Czerwonak – mieszkali tu, pracowali bądź spoczęli na jednym z gminnych cmentarzy. Obecnie na tablicy widnieją 32 nazwiska, których pozyskanie było procesem angażującym nie tylko Urząd Gminy Czerwonak (promocja i dotarcie z informacją o projekcie do szerokiego grona mieszkańców gminy poprzez wielokrotne publikacje w lokalnej prasie, mediach społecznościowych i na stronie internetowej urzędu), ale także: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Czerwonak (kontakt z rodzinami powstańczymi, wstępna weryfikacja, prowadzenie rejestru Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Czerwonak) oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 z Poznania (weryfikacja zgłoszonych Powstańców Wielkopolskich).

Warto podkreślić, że realizowany projekt ma wydźwięk międzypokoleniowy: angażuje bowiem zarówno osoby dorosłe z różnych środowisk, jak i seniorów (Krąg Starszyzny Harcerskiej i Seniorów ZHP Hufiec Czerwonak) oraz młodzież (przedstawiciele 6 szkół z terenu gminy Czerwonak, harcerze Hufca Czerwonak). Każda z tych grup wiekowych bierze czynny udział w organizacji uroczystości. 

W 2022 r. Urząd Gminy Czerwonak odebrał za ten projekt nagrodę w kategorii "Działania prokulturowe" w ramach XXIII edycji konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” organizowanego przez Urząd Marszałkowski.

Wójt Gminy Czerwonak mówiący do mikrofonu.
Zdjęcie przedstawia występ muzyczny.
Zdjęcie osób siedzących na widowni.
Zdjęcie żołnierzy przy tablicy pamiątkowej.
Zdjęcie młodzieży ze sztandarami.
Zdjęcie muralu "Powstańcom Wielkopolskim".

"Myśleć globalnie, działać lokalnie"

W 2022 r. zorganizowano na terenie gminy Czerwonak 6 festynów z Niskoemisyjnym Mobilnym Miasteczkiem Edukacji Ekologicznej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Myśleć globalnie, działać lokalnie” i było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.5.4: „Edukacja Ekologiczna” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.


Podczas wydarzenia można było wziąć udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Niskoemisyjnego Mobilnego Miasteczka Edukacji Ekologicznej prowadzonych przez Straż Gminną w Czerwonaku, dotyczących tematu bezpieczeństwa i zasad poruszania się po drodze (pieszo, rowerem, na hulajnodze). Ponadto zorganizowane zostały zajęcie edukacyjne z ekologii dotyczących prawidłowego segregowania odpadów i sprzątania po swoim psie. Dla uczestników festynu zorganizowany zostały 2 konkursy z nagrodami – jeden w formie quizu z wiedzy dotyczącej segregacji odpadów, a drugi plastyczny „Pięknie segreguję, więc to narysuję”. Na terenie wydarzenia zamieszczone zostały instalacje i makiety przygotowane przez Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe w Czerwonaku. Najbardziej wyczekiwanym momentem wszystkich zorganizowanych w 2022 r. festynów były fenomenalne spektakle Teatru "Fuzja", poruszające tematykę transportu zrównoważonego, czystego powietrza i segregacji odpadów.


Festyny zorganizowane zostały:


W ramach projektu „Myśleć globalnie, działać lokalnie” Wójt Gminy Czerwonak zaprosił mieszkańców gminy Czerwonak do udziału w konkursie fotograficznym “Woda, Klimat, Środowisko – myślę, czuję, eko postępuję”. W konkursie mogła wziąć udział każda osoba mieszkająca na terenie gminy Czerwonak w wieku od 12 roku życia. Wystarczyło wykonać maksymalnie 3 zdjęcia, interpretujące hasło: “Woda, Klimat, Środowisko – myślę, czuję, eko postępuję” i dostarczyć je do siedziby Urzędu Gminy w Czerwonaku. Pula nagród w konkursie wynosiła 5.000 zł. Wernisaż wystawy z uroczystym ogłoszeniem wyników konkursu odbył się 5 czerwca 2022 r.


Głównym celem projektu "Myśleć globalnie, działać lokalnie" była poprawa świadomości ekologicznej, a także zmiana postaw i zachowań mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży - umożliwienie każdemu zainteresowanemu zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych dla poprawy stanu środowiska, tworzenie nowych wzorców zachowań, kształtowanie postaw i wartości z uwzględnieniem troski o jakość środowiska. 

Zdjęcie dzieci siedzących i oglądających mężczyzn przebranych w autka.
Zdjęcie dwóch osób stojących na rusztowaniu i trzymających kosze na śmieci.
Zdjęcie osób zebranych i oglądających wystawę plenerową.
Zdjęcie dzieci siedzących na chodniku i oglądających czasopisma.
Zdjęcie dzieci oglądających występ.
Zdjęcie dzieci i mężczyzny oglądających makietę.

Premiera książki: „Owińska. Krajobrazy, miejsca, ludzie. Szlakiem ukrytych skarbów"

14.06.2022 r.

W nastrojowej scenerii murów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście podróżowali w czasie. A to wszystko za sprawą uroczystej premiery książki: „Owińska: krajobrazy, miejsca, ludzie. Szlakiem ukrytych skarbów”. Autorami publikacji są Olga Krause-Matelska i Wojciech Matelski z Fundacji Nasze Podwórko, a redaktorem naukowym związany z Owińskami profesor UAM dr hab. Krzysztof Ratajczak


W uroczystości udział wzięli: wójt gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, starosta poznański Jan Grabkowski, dyrektor Ośrodka dla Dzieci Niewidomych Bartłomiej Maternicki, senator RP Jadwiga Rotnicka, dyrektor LGD Trakt Piastów Małgorzata Blok, przedstawiciele radnych i sołtysów gminy Czerwonak, przedstawiciele rady powiatu poznańskiego, ale przede wszystkim mieszkańcy gminy Czerwonak, którzy zaangażowali się w powstanie książki, przekazując rodzinne pamiątki, dokumenty i dzieląc się własnymi wspomnieniami


W podróży w czasie udział wzięła ponad setka gości, którzy dzięki wieczorowi autorskiemu, snutym opowieściom oraz wystawie fotograficznej i nastrojowej muzyce Julii Rassek przez niemal dwie godziny poznawali historię miejsc i ludzi, związanych z Owińskami. Nie zabrakło wzruszeń oraz wspomnień.

 

Zdjęcie osób siedzących na kanapie przed widownią.
Zdjęcie grupowe osób w sali.
Zdjęcie osób oglądających wystawę.
Zdjęcie książek  "Owińska. Krajobrazy, miejsca, ludzie".
Zdjęcie tablicy pamiątkowej.

Tablice historyczne w gminie czerwonak

W 2022 r. na terenie gminy Czerwonak było zlokalizowanych 5 tablic historycznych, upamiętniających postaci i wydarzenia historyczne: