CZYTELNICTWO GMINNE

gminna biblioteka publiczna w czerwonaku wraz z filiami

3 518

Nowe tytuły książek papierowych

76 670

Liczba wypożyczeń dzieł na zewnątrz

75 598

Liczba tytułów książkowych w 2022 r.

54 968

Łączna liczba odwiedzin
(w tym imprezy kulturalne, zajęcia edukacyjne)

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2022 r.:

1 040 600

+17,71%

do roku 2021

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku


Zarejestrowani czytelnicy:


1 141



Filia Owińska 


Zarejestrowani czytelnicy:


1 092

Filia Koziegłowy


Zarejestrowani czytelnicy:


2 919

Filia Bolechowo


Zarejestrowani czytelnicy:


249

działalność informacyjna

Biblioteka od 2021 r. posiada dostęp do cyfrowej platformy Academica. Jest to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej książek i czasopism naukowych. Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3.700.000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów.

Biblioteka w 2022 r. brała udział w IV rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, gdzie wzięła udział w Warsztatach Planowania Rozwoju Biblioteki, które pomogły na nowo określić misję biblioteki i zaprojektować nowe usługi dla czytelników. Rezultatem programu jest stworzony od nowa Plan Rozwoju Biblioteki.

Placówka brała również udział w projekcie Liga eSzkoła, który miał na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników biblioteki poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych.

Jednostka niezmiennie bierze udział w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących Edycja 2016” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym - Larix im. Henryka Ruszczyca. W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia, dwa urządzenie Czytak Plus, które są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Placówka może wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Larix" biblioteka otrzymuje corocznie bezpłatnie aktualizowany zbiór cyfrowych książek mówionych.

Ponadto biblioteka prowadzi usługę „Książka na telefon” dla czytelników, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek nie mają możliwości wypożyczenia książek osobiście.

działalność kulturalno-edukacyjna

Zdjęcie książki "Kąkol" Z. Papużanka, ustawionej na stole i siedzące przy tym stoliku kobiety.

Dyskusyjny Klub Książki

Cyklicznie odbywały się spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, spotkania Klubu Impresja oraz gry planszowe i lekcje biblioteczne. Odwiedziło Bibliotekę łącznie 1.210 dzieci, które razem ze swoimi grupami przedszkolnymi i szkolnymi poznawały księgozbiór i zwyczaje panujące w bibliotece.

Spotkania autorskie

Stacjonarnie odbywały się w bibliotekach spotkania autorskie m.in. z Joanną Nawrocką-Rohnka, autorką książki „Dobry warun na zdrowie”, Joanną Jax autorką wielu powieści osadzonych w tle historycznym, Małgorzatą Swędrowską autorką książek dla dzieci, Wojciechem Chmielarzem autorem kryminałów, Olgierdem Adamczakiem młodym mieszkańcem gminy rozpoczynającym swoją przygodę z pisaniem, autorem książki „Ostatnia bitwa”, Marcinem Kostrzyńskim autorem wielu książek o przyrodzie, dziennikarzem, leśnikiem, twórcą kanału na YT „Marcin z lasu”. Wyjątkowym wydarzeniem w 2022 r. było spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem cieszącym się ogromną popularnością.

Zdjęcie przedstawia dwie kobiety przy stoliku z koszem kwiatów.
Zdjęcie kobiet siedzących na żółtych kanapach.
Zdjęcie osób na tle wielkiego telebimu.
Zdjęcie przedstawia osoby czekające w kolejce po autograf.

2022 był rokiem powrotu do działań stacjonarnych i spotkań z czytelnikami. 

Wystawa ilustracji Emilii Dziubak

W bibliotece w Koziegłowach trwała od 5.01.2022 r. wystawa prac znakomitej polskie ilustratorki Emilii Dziubak. W swoim dorobku Artystka posiada ponad 50 książek dla dzieci. Należy do ścisłej czołówki ilustratorów polskich młodego pokolenia. Książki takie jak "Rok w lesie", "Proszę mnie przytulić", "Drzewo życzeń" "Tru" " Niezłe ziółko" czy "Być jak Tygrys" są czytane i lubiane przez młodych czytelników. 

Ferie z Doliną Muminków

W ferie filia w Owińskach zaprosiła dzieci do Doliny Muminków organizując zajęcia literacko-plastyczne. Uczestnicy wysłuchali tematycznych opowiadań, następnie samodzielnie wykonali domki rodem z Doliny Muminków. Był też czas na wspólne gry i zabawy. 

Randka w ciemno z książką

W ramach akcji promującej czytelnictwo. Biblioteka zaprosiła w dniach 14-20.02.2022 r. wszystkich swoich czytelników do bibliotek na „Randkę w ciemno z książką”. We wszystkich naszych filiach dostępne były do wypożyczenia książki - niespodzianki, idealnie nadające się romans z lekturą. 

Zdjęcie obrazów wiszących na szarej ścianie.
Zdjęcie dzieci przy stoliku z wykonana ręcznie makietą lasu.
Zdjęcie zapakowanych książek w szary papier i stojącą obok etykietą "Randka w ciemno z książką".

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, mali czytelnicy mieli szanse wziąć udział w rodzinnych warsztatach czytania wrażeniowego, prowadzonych przez Małgorzatę Swędrowską zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Dwujęzyczne zabawy miały pomóc w integracji polskich i ukraińskich dzieci.

Escape Room biblioteczny

Nowością fili w Owińskach był „Escape Room biblioteczny”. Młodzi czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w Escape „Noc w Bibliotece” oraz „Święto Dyni”. Jak co roku dla najmłodszych czytelników Biblioteka w Owińskach zorganizowała warsztaty wielkanocne i bożonarodzeniowe.

Zdjęcie dzieci siedzące na podłodze i słuchające wykładu.
Zdjęcie dzieci w sali bibliotecznej trzymające walizkę.
Zdjęcie dzieci wykonujących prace plastyczne.

Tydzień Bibliotek i Letnia Czytelnia w Czerwonaku

W ramach obchodu „Tygodnia Bibliotek” uroczyście otwarto Letnią Czytelnie na osiedlu Przylesie w Czerwonaku. W miejscu tym całą wiosnę i lato odbywały się warsztaty literacko-plastyczne, wymiana książek oraz spotkania młodych ludzi. W tym samym czasie można było poznać świat Alberta Albertsona, bohatera książek dla dzieci oraz wziąć udział w warsztatach detektywistycznych z Wydawnictwem Zakamarki. W ramach Tygodnia Bibliotek odbywało się również pasowanie na czytelnika. 

Zdjęcie dzieci wykonujące prace plastyczne w parku.
Zdjecie kobiety pokazującej rysunek i siedzącej obok niej lalki.
Zdjęcie przedstawia uroczystość pasowania dzieci na czytelnika biblioteki.

Dni Gminy - Zielony Tydzień

W ramach Dni Gminy biblioteka zorganizowała Zielony Tydzień, czyli sąsiedzką wymiana roślin, wystawę kaktusów, spotkanie z piekarzem „od ziarenka do bochenka”, warsztaty ekologiczne – budowa ścieżki sensorycznej i leśna sensoryka. 

Zdjęcie przedstawia dzieci w żółtych kamizelkach.
Zdjęcie grupowe dzieci w sali bibliotecznej, z piekarzem.
Zdjęcie wystawy kaktusów.
Zdjęcie przedstawia sprzęty używane w czasach PRL.

PRL w Bibliotece

W okresie letnim w Bibliotece w Owińskach nasi mieszkańcy mogli oglądać wystawę „PRL” jako żywą lekcje historii. W samą wystawę zaangażowało się wielu mieszkańców gminy wypożyczając swoje zbiory.

Klub Impresja

Prace artystów Klubu Impresja mogliśmy podziwiać na dwóch wernisażach w Urzędzie Gminy Czerwonak oraz w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Swoje prace zaprezentowali: Jerzy Bartkowiak, Krystyna Jowsa, Henryk Kijanowski, Alicja Krawiec, Łukasz Makulec, Maria Ruśniak i Stefania Wagner.

Zdjęcie osób oglądających wystawę malarską.
Zdjęcie osób w sali z obrazami.
Zdjęcie osób trzymających kwiat słonecznika.

Narodowe Czytanie

We wrześniu odbyło się Narodowe Czytanie inicjatywa Prezydenta RP, która sięga 2012 r.. W 2022 r. czytano ”Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Tegoroczne obchody odbywały się w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Fragmenty utworów czytali m.in Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak, Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak Wojciech Skrzekut, czytelnicy, członkowie klubu DKK oraz bibliotekarki. Oprawę artystyczno-teatralną w tym wydarzeniu przedstawił Teatr Na Sznurku, działający w GOK Sokół.

Wójt Gminy Czerwonak siedzący na scenie i czytający książkę.
Zdjęcie kobiet we wiankach podczas występu na scenie.
Zdjęcie przedstawia kobiety we wiankach na scenie teatralnej.

Dzień Misia

W 2022 r. z okazji Dnia Misia zorganizowano konkurs plastyczny „Miś z przyszłości”. Dzieci przygotowywały wizualizacje misia z przyszłości, co było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Zdjęcie przedstawia misie.

Liga eSzkoła

Biblioteka realizowała projekt Liga eSzkoła, który miał na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników biblioteki poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych. Rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-14 poprzez prowadzenie zajęć w ramach certyfikowanego szkolenia e-Citizen ECDL oraz zajęć przygotowujących dzieci młodzież do warsztatów robotyki z LEGO Spike Prime. Do biblioteki trafiło również wyposażenie laboratorium robotyki m.in. laptopy i zestawy lego.

Czerwonak Czyta

Przez cały rok prężnie działała czytelnicza grupa na Facebooku „Czerwonak czyta”, która zgromadziła spore grono odbiorców, aktywnie polecających sobie książki i wymieniających się czytelniczymi informacjami. Na stałe strefa czytelnika zagościła również w Biuletynie Informacyjnym Mieszkańców Gminy Czerwonak – gazecie IWW.


Pożegnanie lata

We wrześniu pożegnano lato wspólnym wydarzeniem z Zarządem Osiedla Przylesie.


Planszowe Wtorki

W bibliotece w Owińskach działają „Planszowe Wtorki” – spotkania dla dzieci w wieku szkolnym. W październiku miłośnicy planszówek z okazji „Święta Dyni” mieli okazję pograć w „straszne” gry planszowe.

Zdjęcie dzieci i mężczyzny trzymającego model samolotu.
Zdjęcie dzieci malujące krasnale.